Virtuviniai peiliai - pirkinių vadovas

Peiliai yra pagrindinis kiekvienos virtuvės elementas. Naudojame juos kelis kartus per dieną. Kokybiški peiliai gali tarnauti visą gyvenimą, todėl verta investuoti daugiau įsigyjant peilį. Ir darbas virtuvėje daugiau nebebus kančia, o taps malonumu.

Kiek peilių yra reikalinga turėti ir į ką reiktų atsižvegti renkantis peilius savo virtuvei?

 

Koks yra geras virtuvinis peilis?

Iš pirmo žvilgsnio sunku pasakyti, ar peilio ašmenys pjaus gerai (ir ypač kiek ilgai). Pirma užuomina gali būti kaina. Deja, už 10 EUR kokybiško peilio pagaminti neįmanoma. Taip pat atkreipkite dėmesį į medžiagą ir gamybos būdą. Geros kokybės peiliai dažniausiai yra sunkesni, o patogiam darbui taip pat svarbi rankenos forma ir tai, kaip ji „tinka“ rankoje.

Renkantis peilį, be funkcionalumo, svarbų vaidmenį atlieka ir estetika. Kas gi nenorėtų kiekvieną dieną laikyti rankose gražaus peilio?

Peilio kokybės rodikliai

  1. gamybos procesas - geriausi yra kaltiniai peiliai
  2. medžiaga - rinkitės peilį, pagamintą iš aukštos kokybės plieno, skirto peilių gamybai
  3. kaina - žinomas gamintojas paprastai yra kokybės garantija

 

Kaltiniai peiliai prieš štampuotus peilius

  • Štampuoti peiliai paprastai išpjaunami iš plieno plokštės ir šlifuojami.
  • Kaltiniai peiliai yra iškalami rankomis ar mašna.

Kodėl taip svarbu iškaldinti peilį?

Kaldinimas naudojamas medžiagai sustiprinti ir suvienodinti. Šis procesas gali kelis kartus sustiprinti peilį. Tokio peilio ašmenys nenulūš, o po tinkamo terminio apdorojimo įgaus didelį atsparumą ir ilgaamžiškumą.

Aukštos kokybės peiliai visada nukaldinami prieš galutinį apdirbimą. Tai dažniausiai atliekama mašinoje su matrica. Tai yra forma, kuri suteikia ašmenims pradinę formą. Geriausi amatininkai anuomet kaldino peilius rankomis laisvuoju kalimo metodu. Šiandien šis tradicinis metodas nebėra gamybos procesas, o menas.

Knife making

 

Medžiaga

Peilių gamyboje dažniausiai naudojamas nerūdijantis plienas ir aukštos kokybės plienas. Damasko peiliai sudaro specifinį pogrupį, o keraminiai peiliai vis dar gana populiarūs. Kaip žinome, kiekviena medžiaga turi skirtingas savybes.
Mūsų patarimas: jei ieškote lengvai prižiūrimo peilio, rinkitės gaminį iš aukštos kokybės nerūdijančio plieno. Jei esate reiklesnis, mėgstate prižiūrėti ir rūpintis savo daiktais, rinkitės peilį iš kaltinio ar net Damasko plieno.

  • Nerūdijantis plienas yra plačiausiai naudojama medžiaga virtuviniams ir kišeniniams peiliams gaminti. Tai geležies, chromo ir nikelio arba molibdeno lydinys su anglies priedu. Jis atsparus korozijai ir pažeidimams, pakankamai patvarus ir lankstus. Tačiau klaidinga manyti, kad jis yra visiškai atsparus korozijai. Jei jis nėra gerai nudžiovintas, jis apsineša ir ant paviršiaus gali atsirasti dėmių. Juos lengva galąsti namuose ir šie peiliai ilgai tarnauja. Tačiau jie neturi tokio aštrumo kaip anglinio plieno peiliai.

  • Anglies plienas yra didžiausio aštrumo medžiaga. Šie peiliai yra labai aštrūs. Nors jie atšimpa greičiau nei nerūdijančio plieno peiliai, juos galite greitai atnaujinti vos keliais galąstuvo judesiais. Šie peiliai nėra tinkami plauti indaplovėje ir po plovimo jie turi būti kruopščiai nudžiovinti, nes jie yra labai jautrūs korozijai. Šiuo požiūriu jie panašūs į kašmyro megztinį – jokia kita vilna nėra tokia minkšta, patogi nešioti ir gali tarnauti ilgai, tačiau į džiovyklę neįdėsite.

  • Damasko plienas susideda iš dviejų ar daugiau skirtingų savybių plieno tipų, kurie yra mechaniškai sujungti. Dėl to gautas plieno tipas perima geriausias naudojamų medžiagų savybes. Šių peilių kietumas ir ilgaamžiškumas derinamas su gražiu, dekoratyviu ašmenų raštu. Dėl to Damasko peiliai yra prabangiausi stalo įrankiai.
  • Keramikiniai peiliai gaminami spaudžiant miltelių pavidalo cirkonio dioksidą, esant labai aukštam slėgiui ir temperatūrai. Ši medžiaga yra labai kieta ir atšimpa tik po ilgo naudojimo metų. Tačiau didelis jų trūkumas yra didelis trapumas. Keraminiais peiliais negalima pjaustyti mėsos su kaulais, šaldyto maisto ar net kietų kepinių. Spaudžiant česnaką jie gali sulūžti, lūžta indaplovėje, neišliks nepažeisti nukritę nuo stalviršio ant grindų. Namuose jų taip pat niekada negaląsite. Jie išpopuliarėjo prieš metus, kai iš plieno pagaminti peiliai buvo „apkaltinti“, kad iš vaisių ir daržovių atima vitaminus ir palieka metalinį poskonį. Tačiau šis teiginys yra ginčytinas. Keraminis peilis virtuvėje turėtų būti tik kaip priedas prie geros kokybės plieninio peilio, o ne kaip pakaitalas.

 

Jakub Černý Kulina

Jakub Černý, Kulina pirkimo vadovas

"Pagamintas iš nerūdijančio plieno" ar "aukštos kokybės plieno" nepakanka norint nusakyti peilio kokybę. Garsūs gamintojai dažniausiai turi patentuotas medžiagas arba šlifavimo technologijas ir išsamiai aprašo medžiagos tipą bei kietumą.

Atkreipkite dėmesį į HRC parametrą – tai Rockwell kietumo lygis. Kuo kietesnis plienas, tuo sunkiau pagaląsti peilį, tačiau jis yra daug patvaresnis. Aukštos kokybės virtuviniai peiliai turi nuo 52 iki 56 HRC, japoniški Damasko peiliai turi daugiau nei 60 HRC, o šiuolaikinių rūšių plienas, skirtas peilių gamybai, gali siekti 64-68 HRC.

 

Kokie peiliai jums reikalingi virtuvėje?

Aukštos kokybės peilis yra investicija. Daugiausia todėl, kad vieno neužtenka. Geros žinios yra tai, kad pagrindinėms virtuvės darbams atlikti pakanka tik trijų peilių. Daugelis žmonių daro klaidą pirkdami didelį peilių rinkinį, o ant daugumos jų nusėda dulkės. Dažnai už tą pačią kainą galima nusipirkti tris pagrindinius geresnės kokybės peilius, kurie bus patikimi, patvarūs ir, svarbiausia, patogūs naudoti.

Pagrindinė virtuvės įranga - 3 peiliai

  • Šefo peilis - didelis peilis rimtiems darbams
  • daržovių ir vaisių peilis - mažas peilis mažiems darbams
  • duonos peilis - dantytais ašmenimis

 

tmp

Katharina Kochová, šeimos mėsinės parduotuvės bendrasavininkė

Aukštos kokybės peilių neturėtų trūkti nė vienoje virtuvėje. Pagrindiniame rinkinyje visada turėtų būti didelis šefo arba Santoku peilis. Kuris jų jums labiau tinka. Be to, didelis dantytas peilis duonai, taip pat minkštas peilis daržovėms ir vaisiams. Trečiasis rinkinyje yra mažas tiesus daržovių peiliukas arba lenktas skustuvas paruošimo ir lupimo darbams.

 

Pagrindinis peilių rinkinys kiekvienai virtuvei

Toliau rasite trijų tipų peilius, be kurių negali apsieiti jokia virtuvė. Galite rinktis iš daugybės gaminių – iš vienos kolekcijos arba skirtingų gamintojų.

Chefs knife

Šefo peilis

tinakmas įrankis pjauti mėsai, daržovėms ar žalumynams

Pasirinkite šefo peilį

Duonos peilio

Duonos peilis

dantytais ašmenimis peilis duonai, minkštoms daržovėms ar vaisiams

Pasirinkite duonos peilį

Peilis vaisiams ir daržovėms

Peilis vaisiams ir daržovėms

patogus, mažas peilis lupti, pjauti ir kitiems smulkiems virtuvės darbams

Pasirinkite daržovių peilį

 

Virtuvės peilių tipai

Daugelį virtuvės darbų galite atlikti naudodami šefo peilį, duonos peilį ir daržovių peilį. Rekomenduojame pirkti kitų tipų peilius, priklausomai nuo maisto, kurį reguliariai ruošiate virtuvėje. Jei esate žuvies ar paukštienos mylėtojas, tikriausiai dažnai naudosite drožimo ir iškaulinėjimo peilį. Jei mėgstate kepti ant grotelių, rinkitės aštrių kepsnių peilių rinkinį. Kokius peilius pasirinkti?

peilių tipų infografika

 

Šefo peilis prieš Santoku peilį

Pagrindinio virtuvės peilio pasirinkimas – tai dažnai yra mūsų dėmesio centre. Kyla dilema, ar rinktis klasikinį „vokiško stiliaus“ šefo peilį, ar modernų japonišką Santoku peilį. Kuo jie skiriasi?

Šefo peilis

Tradicinis didelis ir universaliausias peilis, kurio ašmenys apytiksliai 20 cm ilgio ir turi į viršų išlenktą galiuką, jį naudoja didžioji dauguma profesionalių virėjų. Pjūvis atliekamas siūbuojant, vadinamu lopšiu. Peilis yra aštrus ir kietas, todėl gali susidoroti su sunkiais iššūkiais, pvz., nukaulinti mėsą arba pjaustyti kietas daržoves, pvz., moliūgus ir burokėlius.

Pasirinkite šefo peilį

Santoku peilis

Japoniškas šefo peilis išsiskiria aštrumu ir tiesiais ašmenimis su lanko formos antgaliu. Jis skirtas tikslioms užduotims, pavyzdžiui, mėsos pjaustymui labai plonais griežinėliais arba daržovių ir žolelių pjaustymui. Pjovimui Santoku peiliu reikia kitokios technikos ir netinka pjaustyti dideliais gabalais.

Pasirinkite Santoku peilį

Mūsų patarimas: jei nuspręsite įsigyti tik vieną iš šių peilių ir esate Azijos virtuvės mėgėjas, rinkitės Santoku. Jei ieškote tikrai universalaus, patvaraus peilio, geros kokybės šefo peilis yra geresnis pasirinkimas.

Mėsos ir daržovių peiliai

Pasirinkite virtuvės peilių tipus, atsižvelgdami į tai, kokią veiklą dažnai atliekate ir kuris peilio tipas jums „tinka“ geriausiai. Dažnai susiduriame su tuo, kad moterys daržovėms ir smulkiems darbams renkasi klasikinį mažą peilį, o vyrai tai pačiai veiklai atlikti renkasi universalų vidutinį ar ilgą peilį. Likusius peilių tipus galima suskirstyti į 2 grupes – skirtus daržovėms ir mėsai.

Peiliai sūriui ir daržvėms

  • daržovių peilis - mažas, praktiškas peilis su 6-10 cm ašmenimis
  • universalus peilis - plonas peilis su 10-18 cm ašmenimis
  • skutimo peilis - mažas peilis lenktais ašmenimis puikiai tinka odelių pašalinimui ir pomidoro skurelių pašalinimui bei bulvėms lupti.
  • sūrio peilis - vidutinis, lengvas peilis dantytais ašmenimis ir dvigubu galu. Dažnai su skylutėmis ašmenyse, kad prie jų nepriliptų minkštas sūris. Taip pat galite naudoti pomidorams pjaustyti.

Mėsos peiliai

  • filė peilis - peilis su ilgais ir siaurais ašmenimis, kurių dėka galėsite puikiai išvalyti žuvį ir išpjauti tobulą filė
  • iškaulinimo peilis - peilis su būdinga plonų ašmenų forma ir tiesia briauna, kuriuo galite lengvai nupjauti mėsą nuo kaulų, pašalinti sausgysles ir odą.
  • kirtiklis ir mėsininko peilis - tinkami įrankiai dideliems mėsos ir kaulų gabalams dalyti ir pjaustyti
  • kepsnių peiliai - mėsai skirtų peilių rinkinys, puikiai tinkantis patiekti kepsnius, jautienos kepsnius ir kitus mėsos patiekalus, kuriuos gali būti sunku pjaustyti naudojant standartinį peilį

 

Kaip prižiūrėti virtuvės peilius

Jei nuspręsite investuoti į aukštos kokybės peilį, turite į tai atkreipti dėmesį. Plieniniai ar keraminiai peiliai nėra tinkami plauti indaplovėje. Plieniniai peiliai yra linkę į koroziją, o keraminiai peiliai gali sulūžti. Indaplovių plovikliai prisideda prie plieno peilių mikrokorozijos. Jei peilius įdėjote į indaplovę, bent jau įsitikinkite, kad jie neliečia kitų daiktų. Geriausia peilį nuplauti šiltu vandeniu po čiaupu ir gerai nudžiovinti.

Kaip tinkamai prižiūrėti peilius

  • plovimas – nuplaukite peilius rankomis, gerai nudžiovinkite
  • sandėliavimas – visada atskirai, peilius rekomenduojama laikyti peilių bloke arba ant magnetinės juostelės
  • galandimas – reguliarus galandimas palengvina pjovimą

 

Peilių laikymas

Peilių niekada negalima „sukrauti“ į stalčių su kitais stalo įrankiais. Jų laikymui galite rinktis specialius vieno stalčiaus įdėklus, peilių stovą ar magnetinę juostelę. Kai gausite gražų peilį, būtų gaila, kad jo nesimatytų virtuvėje. Magnetiniai stoveliai ar sieninės juostelės yra puikus sprendimas, kurių dėka peiliai visada po ranka. Tačiau turite atsiminti, kad išimdami peilį turite traukti jį link savęs, o ne aukštyn. Priešingu atveju jie gali atbukti. Peržiūrėkite mūsų platų stovų ir magnetinių juostelių asortimentą:

Pasirinkite peilių stovą

Magnetic knife block

Peilių galandimas

Įsipjauti buku peiliu lengviau nei aštriu. Net geriausius peilius reikia reguliariai prižiūrėti. Užtenka karts nuo karto juos „atšviežinti“ šlifavimo akmeniu. Kaip tai padaryti, galite pamatyti trumpame vaizdo įraše. Jei reguliariai taip prižiūrėsite peilius, jūsų peiliai pjaus geriau ir nereikės jų per dažnai galąsti. Profesionalūs virėjai galąstuvą naudoja kiekvieną dieną, tačiau buitinėse virtuvėse to daryti nereikia taip dažnai. Kai jūsų peiliams galandimo šlifavimo akmeniu neužtenka, nuneškite juos pas profesionalą arba naudokite galąstuvą ar galandimo akmenį.

Pasirinkite galąstuvą