Drožimo peiliai
Filė peiliai - su mūsų filė peiliais žuviai nulupsite odą be jokių kliūčių
Kam naudojamas filė peilis?
Filė peilis - tai virtuvinis peilis, naudojamas filė pjaustymui. Jis priklauso iškaulinėjimo peilių šeimai ir naudojamas būtent žuviai išdarinėti ir ruošti. Žuvies filė peiliu pjaunama oda, kaulai ir mėsa.
Kuo skiriasi peilis filė nuo iškaulinėjimo peilio?
Filetavimo peiliai priklauso iškaulinėjimo peilių šeimai, tačiau jų lankstūs ir aštrūs kaip skustuvas ašmenys skirti žuviai pjaustyti ir kaulams šalinti. Atkaulinimo peiliai geriau tinka kietesnei mėsai, pavyzdžiui, kiaulienai, jautienai ar vištienai, iškaulinėti.
Kaip galandamas žuvies filė peilis?
Lankstūs filė peilio ašmenys dėl savo lankstumo reikalauja kitokio galandinimo nei kiti peiliai. Filė peilis galandamas nuo galo iki kulno, priešingai nei kiti peiliai, kurie galandami nuo kulno iki galo.
Norėdami įsigyti idealų galąstuvą filė peiliui, galite peržiūrėti mūsų peilių galąstuvų kolekciją.
Kas yra geras filė peilis?
- medžiaga - įsitikinkite, kad pasirinkote aukštos kokybės peilį, kurio ašmenys lengvai nerūdija
- geležtės ilgis - viena svarbiausių filė peilio savybių yra jo ilgis. Tačiau peilio ilgis turėtų priklausyti nuo dažniausiai ruošiamos žuvies dydžio. Pasirinkite peilį ilgesne geležte didesnei žuviai, o mažam laimikiui - trumpesne
- ploni ir lankstūs ašmenys - tinkamas ašmenų lankstumo laipsnis leis jums lengvai pjaustyti filė ir atlikti tikslius pjūvius
Svetainėje Kulina rasite didelį pasirinkimą aukščiausios kokybės filė peilių iš gerai žinomų gamintojų, pvz., "Wusthof" ir Forged o jei mėgstate žuvį, būtinai peržiūrėkite mūsų lašišos peilių bei jūros gėrybių ir žuvies stalo įrankių kolekciją.
Čia taip pat galite perskaityti mūsų apsipirkimo vadovą, kaip išsirinkti tobulus peilius savo virtuvei.
Kaip prižiūrėti filė peilį?
Virtuviniai peiliai yra nemaža investicija, todėl jei norite, kad jūsų filė peilis tarnautų ilgai, būtinai laikykitės šių paprastų peilių valymo ir laikymo taisyklių:
- peilius dažnai galima plauti indaplovėje, tačiau rekomenduojame peilį valyti rankomis, nes indaplovės plovikliai gali pažeisti plieninių ašmenų paviršių
- jei peilis turi medinę rankeną, nedėkite jo į indaplovę
- kad medinės rankenos neišdžiūtų, reguliariai tepkite jas sėmenų aliejumi arba bičių vašku
- peilius laikykite atskirai, kad jų ašmenys nenutrupėtų. Naudokite peilių bloką arba peilių dėklą
- reguliariai galąskite peilį